שמשונית – יתרונות לעומת חסרונות

שמשונית (או בשמה המוכר "ברזנט"), הינה יריעת בד פלסטית תעשייתית. על אף שהיא נשמעת פשוטה, היא כלל אינה כזו. היא יריעה חזקה ואלסטית שיכולה לשמש לטווח ארוך ואחסון נוח. היא משמשת להדפסת תמונות, יריעה לצל ולאוהלים, אחסון וחיפוי ולעד לשימושים צבאיים. בואו נכיר את השמשונית ונבין את יתרונותיה הרבים לצד חסרונותיה, בהשוואה לחומרים אחרים.

 

על השמשונית

"אניחה אותי והמישני את העמודים אשר הבית נכון עליהם ואשען עליהם". זהו הציטוט המפורסם של הגיבור המקראי "שמשון הגיבור" שהיה השופט ה – 12 הנזכר בתנ"ך בספר שופטים.

ציטוט זה מתאר במשפט אחד את השמשונית על יתרונותיה הרבים: ניתן להשעינה על עמודים לשימושים שונים החל מצל ועד לפרסום חוצות, היא נתלית בנוחות וקלות רבה, והיא חזקה ועמידה בפני מפגעים. לא סתם השם שלה מרמז על הגיבור המקראי.

 

שימושיה של השמשונית

השמשונית יכולה להיות מנוצלת למגוון שימושים. בשל תכונותיה הייחודיות היא זמינה ויעילה מאוד.

להלן 3 שימושיים עיקריים:

 

שילוט על גבי שמשוניות

אצלנו בישראגרף תוכלו למצוא הדפסה של שלטים על גבי שמשונית. השלטים יכולים להיות לצרכי שלטי ברכה פרטיים או מוסדיים כגון "ברוכים הבאים". הם יכולים לשמש כשלטי פרסום. הם אפילו יכולים להיתלות כשלטי הכוונה באירועים שונים או כשלטי רקע בתצוגות אופנה לדוגמא.

 

שמשונית כמקור להצללה

השמשונית משמשת כחיפוי עבור אוהלים או כגג סוכך מפני שמש או מפני גשם. היא נוחה ויעילה מאוד לשימוש כמקור הצללה או כגג נייד.

 

שמשונית כחיפוי עבור כלי רכב

השמשונית היא יריעה עמידה ולכן ניתן להשתמש בה כחיפוי לחפצים מתכתיים או עדינים הנמצאים בחוץ, או לכלי רכב. בצבא משתמשים בשמשונית לחיפוי של טנקים או כלים ניידים גדולים.

שמשונית – יתרונות לעומת חסרונות
שמשונית – יתרונות לעומת חסרונות

עמידות החומר

השמשונית עשויה מחומר ייחודי הנקרא PVC. מדובר על חומר פלסטי דמוי בד ועם זאת גמיש. חוזקו הוא בעמידותו בפני אקלים ובפני גשם ושמש. כמו כן הוא עמיד בפני גשם ואינו חדיר למים ובכך מסוכך על מה שנמצא תחתיו. באופן זה גם הצבע שמודפס עליו נשאר עמיד לאורך זמן.

 

חיבורים שונים לשמשונית

השמשונית היא יריעה אלסטית הנמתחת על פני משטחים או לעמודים. ניתן למתוח אותה בעזרת רצועות המתחברות אליה, באורכים שונים בין אם קרובים או רחוקים. לשמשונית יש מספר גימורים, וניתן לבחור את הגימור הנח לכם ביותר. ניתן לבחור בגימור רגיל של תפירה, כשלט מלבני בלבד. ניתן להוסיף לה טבעות בצדדים ואליהם לחבר חבלים או יריעות. ניתן לרכוש אותה עם שרוולים הנקשרים מסביב לעמוד.

 

כל אחד יכול לתלות את השלט

בניגוד לשלטי חוצות, שלטים מחומר כבד יחסית או שלטי פרסום, את היריעה הזו כל אחד יכול למתוח ולתלות. לא נדרש טאץ' מקצועי. מכאן שארגונים רבים לרבות תנועות נוער וטיולים בוחרים בשמשונית ליצירת צל, קיר זמני או כשלט. זאת ועוד, שניתן לתלות אותו בכל חלל בקלות רבה.

 

אחסון קל לטווח ארוך

השמשונית הינו בד דק ואלסטי. לא משנה מה אורכו, הוא מתגלגל בקלות רבה לידי גליל דק. לכן ניתן לאחסן אותו בקלות במחסן מבלי שהוא תופס מקום רב. בשל עמידותו, איכותו נשמרת לאורך זמן, גם בעת האחסון.

בשל כך, ניתן לבצע שימוש חוזר בשלט. לדוגמא, מוסד חינוכי אשר מזמין שלט של "בהצלחה בתקופת המבחנים" יתלה אותו לתקופה מוגבלת. המוסד יוכל לאחסן את השלט עד לתקופת המבחנים הבאה וזו שאחריה. מכאן היתרון הגדול בחסכון הכספי.

 

עלות נמוכה

השמשונית נחשבת לחומר תעשייתי, זמין ונוח לשימוש. בשל משקלה הקל והנוחות שבהדפסה עליה לרבות החיתוך, השמשונית עומדת בעלות זולה יחסית לשאר משטחי ההדפסה. בחישוב עלות מול תועלת אל מול יתרונותיה כגון עמידות ושימוש לטווח ארוך, המחיר מאוד משתלם. אין ספק שבהשוואה לשלטים אחרים, הדפסה על שמשונית היא מבין בעלויות הנמוכות.

 

חסרונות של השימוש בשמשונית

לצד יתרונותיה הרבים של השמשונית כדאי גם להכיר את החסרונות כדי לעשות בה שימוש נכון וכדי להגיע לכדי החלטה האם להדפיס עליה:

  • עמידות לאורך זמן: השמשונית עמידה בפני מים ושמש, אולם לעיתים במתיחה שלה יחד עם רוח חזקה, היא יכולה להסדק. אם מדובר בשלט ייתכן שהדבר ייפגע באסתטיקה שלו לאורך זמן.
  • איכות ההדפסה: אם תרצו שלט לתקופה מוגבלת או פרסום חוץ כנראה שתהיו מוכנים להתפשר על האיכות. אולם אם תחפצו בתמונה או בשלט בהדפסה איכותית אולי תעדיפו חומר שונה כגון קנבס.
  • המחיר עבור חיפוי: אם משתמשים בשמשונית לכיסוי או חיפוי רהיטים באופן פרטי, השימוש בבד זה יהיה יקר יחסית לסוגי בד אחרים בשל עמידותה של השמשונית.

 

יתרונות לעומת חסרונות

כמו בכל דבר, לשמשונית יתרונות רבים אך ניחנה גם בחסרונות. אולם בחישוב עלות מול תועלת, וגודל היתרונות על פני החסרונות, אין ספק שמדובר במוצר זמין, זול, נוח ועמיד לשלל שימושים, במיוחד כאשר מדובר על הדפסה על שמשונית של שלט מכל סוג. בישראגרף תוכלו למצוא שירות הדפסה איכותי על שמשונית שישמש אתכם לאורך זמן ולכל צורך.

מוצרים
שירות
מהיר
נסיון
של שנים
עיצוב
מותאם
איכות
גבוה