העתקת תוכניות בנייה – איך עושים זאת?

תוכנית בנייה היא מכלול של תוכניות, שרטוטים וטפסים שונים, אותם יש להגיש כדי לקבל היתר בנייה – מאת הועדה המקומית לתכנון ובנייה.

תוכנית כזו נקראת גם גרמושקה – כי היא מקופלת כמו אקורדיון (למרות שגרמושקה זו בכלל מפוחית פה…) וגם "התיק הורוד" מכיוון שנהוג לאחסן אותה בתוך תיקייה ורודה.

השרטוטים הנכללים בתוכנית הבנייה, משורטטים על גבי גיליונות נייר ענקיים – לפעמים בגודל של קיר שלם ולכן נדרשת שיטת הדפסה, או העתקה מיוחדת, שנקראת גם – העתקי אור.

 

חשיבות הדיוק בהעתקת תוכניות בנייה

תוכניות בנייה הן תוכניות הנדסיות, או אדריכליות, שמטרתן לתאר ולהמחיש את התכנון המיועד למבנים שונים, ברמות שונות של פירוט, תוך התייחסות לנושאים שונים, כמו תשתיות, שלד, עיצוב ועוד.

התוכניות הן אבני היסוד של תהליך הבנייה ולכן הן צריכות להיות מדויקות עד לפרט האחרון וכן להצטיין באיכות גבוהה במיוחד.

משום כך, נהוג להדפיס, או להעתיק תוכניות כאלה רק אצל בתי דפוס מיוחדים, שיש להם מכונות דפוס מתאימות ואף צוות שעבר הכשרה מיוחדת לצורך הפקה איכותית של העתקות אור.

 

שימושים להעתקים של תוכניות בנייה

הגשה לועדה המקומית לתכנון ובנייה היא אולי השימוש הראשון והחשוב בהעתקים מוכנים של תוכניות בנייה, אבל יש להן שימושים קריטיים נוספים, המדגישים את חשיבות ההעתקה המדויקת והמקצועית בשיטת העתקות אור:

 

עבודת קבלני העבודה בשטח על תכניות הבנייה

לאחר קבלת היתר בנייה מהוועדה המקומית, מעבירים את התוכניות לקבלנים העובדים בשטח. אלה משתמשים בתוכניות בניה כדי לבנות תוכנית עבודה מסודרת, להיצמד לתוכנית המקורית ולהתאים את הביצוע לחזון.

 

עיצוב תכניות הבנייה למטרות שיווק

כאשר מדובר על פרויקט בנייה המיועד לשיווק ומכירה, כמו בניין עם דירות קבלן, או בניית קניון מסחרי למשל, תוכניות הבנייה עוברות תהליך עיצובי, שמטרתו לספק חומר שיווקי חשוב לשיווק הפרויקט. את התוכניות המעוצבות מציגים בפני לקוחות פוטנציאליים.

 

מה זה העתקות אור?

העתקות אור הוא הכינוי שניתן להדפסת מסמכי ענק בענף הבנייה, שכן בימים עברו, כדי להפיק עותקים של מסמכים כאלה, נהגו להשתמש בטכנולוגיה מיושנת מסוג מסוים מאוד. השרטוט המקורי היה מיוצר באופן ידני, על ידי בעלי מקצוע מיומנים, על גבי נייר פרגמנט שקוף.

את השרטוט המוכן היו מניחים מעל נייר העתקה מיוחד, סוג בחומרים כימיים רגישים לאור – בדומה לנייר עליו מדפיסים צילומי סטילס, בשיטה דומה מאוד.

לאחר מכן, היו חושפים את צמד המסמכים לאור, בצורה מבוקרת. החומרים הכימיים על ההעתק היו מתאדים בעקבות החשיפה לאור משאירים אחריהם טביעה ברורה של השרטוט המקורי.

לאחר תהליך זה, היו חושפים את הנייר הכימי לחומרים כימיים מקבעים, שמטרתם לעצור את הפעולה של החומרים הכימיים בנייר, כדי לקבע את ההעתקה בצורה מדויקת ואמינה ככל הניתן. התהליך היה מורכב, איטי ויקר.

כיום, פני הדברים שונים מאוד, בזכות פיתוחים טכנולוגיים מתוחכמים, המאפשרים ליצור העתקות של מסמכי ענק, בקלות, באמצעות מדפסת דיגיטלית מיוחדת.

 

מה זה פלוטר ואיך זה קשור להעתקת תוכניות בנייה?

מדפסת פלוטר היא מדפסת דיגיטלית מיוחדת, מתאימה להעתקה של תוכניות בניה ענקיות. ההדפסה נעשית בהתאם לקובץ דיגיטלי של התוכנית המקורית, או של השרטוט המקורי, על גבי נייר בכל צבע רצוי. שיטת ההדפסה המתקדמת מאפשרת גם לבחור את צבע הדיו בו משתמשים להכנת ההעתק ולכן כיום אפשר להפיק העתקי אור בהדפסה שחורה, כחולה, או צבעונית – בהתאם לצורך.

יחד עם זאת, כדי להפיק העתקי אור בסטנדרט המבוקש, באופן מקצועי, אמין ומדויק, חשוב לפנות לבית דפוס מקצועי ומנוסה, אשר מחזיק מדפסות פלוטר איכותיות ומקפיד להעסיק צוות בעל הכשרה מתאימה.

 

למה צריך בית דפוס להדפסת העתקי אור?

העתקי אור מבוצעים כיום בשיטה מדויקת ואמינה במיוחד, באמצעות מדפסות פלוטר. מדפסות אלה מפיקות העתקים איכותיים ומקצועיים, אך מצריכות משאבים רבים לצורך הפעלה ותחזוקה שלהן.

משום כך, עבור בעלי מקצוע בתחום הבנייה, שימוש פרטי במדפסת פלוטר הוא פשוט לא משתלם, כי הרבה יותר זול ללכת לבית דפוס ולהזמין העתקת אור.

 

האם כל בית דפוס יכול להדפיס העתקי אור?

לא. כדי להדפיס העתקי אור ברמה גבוהה, בסטנדרט המקובל, צריך מכונות דפוס מיוחדות וצוות מיומן בתחום.

 

איזו שיטת דפוס מתאימה לייצור העתקי אור?

הדפסת העתקי אור נעשית בימינו באמצעות מדפסת פלוטר דיגיטלית, אליה מזינים קובץ דיגיטלי מוכן מראש. ההדפסה עצמה נעשית בשיטת הזרקת דיו, או בשיטת הדפסת לייזר.

 

אילו בעלי מקצוע נזקקים להדפסה של העתקות אור?

העתקות אור משמשות בענפי הבנייה, אדריכלות ועיצוב. הן משמשות בעיקר אדריכלים ומהנדסים, אך גם מתכננים ערים, מעצבות פנים, מתכנני תשתיות שונות ועוד.

 

האם יש שיטה חלופית להעתקות אור?

כיום ניתן לבצע העתקות אור על ידי הדפסה במדפסת פלוטר דיגיטלית. השיטה הישנה כמעט נכחדה מהעולם ולכן הדפסה בבית דפוס מתאים היא השיטה היחידה כיום להכנת העתקות אור.

לסיכום, העתקות אור של תוכניות בנייה זה עניין למקצוענים! צוות מכון העתקות אור של ישראגרף עומד לרשותכם עם מיטב הציוד המקצועי ועם צוות מיומן ומנוסה. פנו אלינו עוד היום לקבלת הצעה משתלמת!

מוצרים
No data was found
שירות
מהיר
נסיון
של שנים
עיצוב
מותאם
איכות
גבוה